Czym rugby 7 różni się od rugby 15 i co można legalnie typować?

Rugby to sport występujący w kilku wariantach. Najpopularniejsze jest 15-osobowe rugby union, którego odmianą jest rugby 7, czyli tak zwane siódemki. Swoją drogą rozwija się 13-osobowe rugby league, popularne zwłaszcza w Anglii i Australii. My jednak skupimy się na rugby union i rugby 7. Czym się różnią? W czym są do siebie podobne? Czy u legalnych bukmacherów można typować ich wyniki? Podpowiadamy.

Rugby union, określane również mianem piętnastek, to sport zespołowy, w ramach którego mierzą się ze sobą drużyny złożone z piętnastu zawodników. Najważniejsza impreza rugby union to rozgrywany co cztery lata Puchar Świata. Najlepsze europejskie drużyny co dwa lata mierzą się w Pucharze Sześciu Narodów z udziałem Anglii, Irlandii, Francji, Walii, Szkocji oraz Włoch. Z kolei na półkuli południowej co dwa lata odbywają się The Rugby Championship z udziałem Argentyny, Australii, Nowej Zelandii oraz RPA.

Rugby 7 – zwane także siódemkami, w którym rywalizuje drużyna Rugby Wrocław – to siedmioosobowa odmiana rugby union wywodząca się ze Szkocji. W 2016 r. dyscyplina ta zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich. Najważniejsze zawody w rugby 7, oprócz Olimpiady,  to Puchar Świata oraz Sevens World Series. Rozgrywki najczęściej odbywają się w formie turniejów trwających od jednego do trzech dni, w zależności od liczby zespołów.

Jakie są inne kluczowe różnice między rugby union a rugby 7 oprócz liczebności zespołów? Otóż w rugby 7 drużyna może mieć maksymalnie 5 rezerwowych i dokonać 3 zmian, zaś w rugby union rezerwowych i zmian może być 7. W przypadku rugby 7 mecz trwa dwa razy po 7 minut, a spotkanie finałowe turnieju – dwa razy po 10 minut. Rugby union to połowy trwające 40 minut każda. W rugby 7 formację młyna tworzy trzech zawodników z każdego zespołu, zaś w rugby union – ośmiu zawodników. Podczas meczów rugby 7 po zdobyciu punktów grę rozpoczyna drużyna, która je zdobyła, zaś w rugby 15 po zdobyciu punktów następuje przynajmniej 10-metrowy wykop piłki na połowę przeciwnika. W rugby 7 przy podwyższeniu piłkę kopie się z kozła (drop kick), zaś w rugby union – z podstawki.

Mimo różnic w zasadach, rugby piętnastoosobowe i rugby siedmioosobowe mają też wspólne cechy. Jedną z nich jest to, że zarówno zakłady na mecze rugby union, jak i rugby 7 – np. turniejów mistrzostw Polski, w których występuje Rugby Wrocław – znaleźć można u polskich legalnych bukmacherów. Jako przykład można tu podać internetowe zakłady bukmacherskie Betfan. Ma ona dla graczy zakłady m.in. na mecze w ramach Pucharu Sześciu Narodów (mecz Irlandia – Włochy, faworytem są Irlandczycy z kursem 1,01 przy kursie 11,50 na Włochów), Rugby European Challenge Cup (mecz Bristols Bears z RC Toulonnais, kurs 1,63 na gospodarzy i 2,24 na gości), European Cup, Ligę Celtycką czy 1. ligę angielską. Jak więc widać, wybór zakładów na rugby jest naprawdę spory!

Uczestnictwo w nielegalnych zakładach bukmacherskich, wiąże się z konsekwencjami narażenia się na wysokie kary pieniężne oraz odpowiedzialność karną. BETFAN Sp. z o.o. jest legalnym bukmacherem z licencją Ministerstwa Finansów (zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018). Zakłady bukmacherskie mogą uzależniać. Zauważyłeś objawy uzależnienia, skontaktuj się ze specjalistą leczenia uzależnień.