Rugby Wrocław z Pucharem Polski!

Zwycięstwem w rozgrywkach Pucharu Polski zakończyli sezon rugbiści KS Rugby Wrocław. W sobotę okazali się oni być najlepszą drużyną rywalizującą w rozgrywkach w Gnieźnie, w finale pokonując gospodarzy 24:21. Decydujące punkty wrocławianie położyli w ostatniej akcji meczu, wpędzając w ekstazę swoich kibiców. Jest to pierwsza wygrana popularnych „os” w tych rozgrywkach i zarazem największy sukces działającego od ponad 11 lat klubu.
Od samego początku turnieju było widać, że wrocławianie są w bardzo dobrej dyspozycji. Po dość nerwowych pierwszych minutach meczu z Rugby Club Częstochowa zanotowali pewne zwycięstwo 42:0. W kolejnym meczu pokonali Rugby Klub Unisław 36:0, następnie wygrywając 31:0 z Ogniwem Sopot. Dzięki temu wrocławianie zakończyli fazę grupową na pierwszym miejscu.

Półfinał to nerwowa wygrana z faworyzowaną Kaskadą Szczecin – wynik 19:0 oznaczał grę o złoto z gospodarzami, Tytanem Gniezno.

Finał był meczem z kategorii „cios za cios” oraz doskonałą reklamą tej fascynującej dyscypliny. Wrocławianie najpierw przegrywali, później udało im się wyjść na prowadzenie, tylko po to by znów je stracić. Przy wyniku 21:17 dla Tytana Gniezno, w ostatniej akcji meczu zwycięskie przyłożenie zdobył Dawid Kowalski, a wśród kibiców wrocławskiego klubu wybuchła euforia. MVP turnieju został rewelacyjnie spisujący się Hiszpan Jorge Elvira, autor między innymi dwóch przyłożeń w meczu finałowym. Najlepszym zawodnikiem formacji ataku został jego kolega z wrocławskiej drużyny, Francuz Antony Boutal.


„Ten sukces to tak naprawdę kulminacja całego roku ciężkiej pracy ze strony wszystkich związanych z naszym klubem” – mówi nam Łukasz Szablewski, trener KS Rugby Wrocław. „Mówię tutaj nie tylko o zawodnikach, którzy oczywiście zasługują na jak największe pochwały, ale również o ogromie pracy organizacyjnej, której na codzień nie widać” – podkreśla Szablewski.


Po osiągnieciu ogromnego sukcesu jakim jest zdobycie Pucharu Polski, wrocławski klub nie planuje osiąść na laurach. W przyszłym sezonie planują oni wystąpić w rozgrywkach rugby 15-osobowego, wracając do tych rozgrywek po kilku latach przerwy, gdy skupili się oni na olimpijskiej, 7-osobowej odmianie dyscypliny.

„Cały czas koncentrujemy się również na treningach dzieci i młodzieży, mamy w tym momencie w zasadzie wszystkie sekcje, poczynając od mikrusów, a na juniorach kończąc, tak by wychować godnych następców naszych obecnych zawodników” – mówi nam prezez klubu, Bartosz Ryś. „Kontynuujemy również ogólnopolski program Rugby Tag, w ramach którego staramy się popularyzować tę dyscyplinę wśród dzieci i młodzieży poprzez lekcje pokazowe w szkołach” – dodaje.


Póki co jednak czas na zasłużony odpoczynek – sezon rugby właśnie się zakończył, a kolejne rozgrywki dopiero we wrześniu. Do tego czasu wszyscy związani z klubem mają szansę delektować się największym osiągnięciem w jego historii.

Wyniki turnieju
Faza grupowa
Tytan Gniezno – Ciechan Ciechanów 47:0
Rugby Biesal – Kaskada Szczecin 0:46
Rugby Wrocław – RC Częstochowa 42:0
Rugby Unisław – PG Ogniwo Sopot 19:7
Ciechan Ciechanów – Kaskada Szczecin 0:35
Tytan Gniezno – Rugby Biesal 36:0
RC Częstochowa – PG Ogniwo Sopot 33:14
Rugby Wrocław – RK Unisław 36:0
Rugby Biesal – Ciechan Ciechanów 12:7
Kaskada Szczecin Tytan Gniezno 7:17
RK Unisław – RC Częstochowa 10:21
PG Ogniwo Sopot – Rugby Wrocław 0:31
Półfinały
Tytan Gniezno – RC Częstochowa 56:0
Kaskada Szczecin – Rugby Wrocław 0:19
Mecze o miejsca
Mecz o 7 miejsce
Ciechan Ciechanów – PG Ogniwo Sopot 0:52
Mecz o 5 miejsce
Rugby Biesal – Rugby Klub Unisław 12:22
Mecz o 3 miejsce
RC Częstochowa – Kaskada Szczecin 5:31
Finał
Tytan Gniezno – Rugby Wrocław 21:24

Klasyfikacja generalna Pucharu Polski Rugby 7
1. Rugby Wrocław; 2. Tytan Gniezno; 3. Kaskada Szczecin; 4. Rugby Club Częstochowa; 5. Rugby Klub Unisław; 6. Rugby Biesal; 7. Politechnika Gdańska Ogniwo Sopot; 8. Ciechan Ciechanów.