Szkoły grają w rugby!

Klub Sportowy Rugby Wrocław rozpoczyna współpracę z wrocławskimi szkołami. Dzięki zgodzie i otwartości dyrekcji oraz nauczycieli wychowania fizycznego Gimnazjum nr 9 przy ul. Sarbinowskiej oraz Liceum Ogólnokształcącego nr 6 przy ul. Hutniczej we Wrocławiu, trenerzy naszego klubu mogą prowadzić zajęcia z rugby z uczniami tych placówek.

Trener Michał Szkutnik podkreśla bardzo duże zaangażowanie nauczycieli w promocję rugby w szkołach.

W zajęciach bardzo pomaga nam Pan Mirosław Szczepaniak. Młodzież chętnie uczestniczy w lekcjach, wielu też pyta o treningi  w Klubie. Dla większości uczniów te zajęcia to pierwszy kontakt z rugby, dlatego tak ważne dla nas jest, by dotrzeć do ich jak największej liczby. Chcemy zachęcić do udziału w naszym projekcie wszystkie wrocławskie szkoły podstawowe – nauczycieli prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.

Wojciech Wróblewski, prezes Rugby Wrocław, dodaje, że rozwój grup młodzieżowych jest priorytetem Klubu w nadchodzących sezonach.

Do tej pory skład drużyny opierał się na wychowankach Klubu, którzy rozpoczynali swoją przygodę z rugby dość późno – na studiach, lub już jako pracujący. Niewielka liczba juniorów nie pozwalała nam na systematyczne zasilanie drużyn ligowych utalentowaną, wyszkoloną młodzieżą, a to skutkowało problemami kadrowymi. Chcemy zaktywizować jak największą liczbę uczniów – nawet jeśli nie mieliby w przyszłości grać w rugby na szczeblu centralnym, chcemy pokazać, jak można aktywnie spędzać wolny czas z piłką do rugby.

Polski Związek Rugby pozyskał rekordową, bo aż milionową dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki na upowszechnianie sportu dzieci i młodzieży, czyli popularnie nazywany w naszym środowisku projekt RUGBY TAG.

To najwyższa w historii dotacja dla Polskiego Związku Rugby – tłumaczy Bartosz Ryś, wrocławianin, PZR – w tym roku jest to również najwyższa dotacja w ramach upowszechniania sportu pośród wszystkich związków sportowych. Projekt realizowany jest od 2,5 roku. Dotąd wzięło w nim już udział ponad 300 tys. dzieci z 90 szkół. Dzięki projektowi, rugby trenuje systematycznie, dwa razy w tygodniu ok. 3,5 tysiąca dzieci. Ten wynik to przede wszystkim zasługa nauczycieli wychowania fizycznego, koordynatorów projektu – Krzysztofa Krzewickiego i Mateusza Boruty, oraz regionalnych oficerów rozwoju. Warto, zaznaczyć, że Dolny Śląsk jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się ośrodków rugby w Polsce.

Już wkrótce, w czterech dolnośląskich miastach – we Wrocławiu, Bolesławcu, Kamiennej Górze oraz Lubinie – odbędą się turnieje Rugby Tag dla uczniów szkół podstawowych. Ponadto na początku kwietnia, we Wrocławiu zorganizowana będzie konferencja szkoleniowa dla nauczycieli wychowania fizycznego, po której uczestnicy uzyskają licencje instruktora Rugby Tag. Szczegółowe informacje przekażemy wkrótce na naszej stronie internetowej oraz za pośrednictwem wrocławskiego SZS.

Koordynator projektu:

Michał Szkutnik – mlodziez@rugbywroclaw.com , tel. 507 019 389